T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
ÇANKIRI / MERKEZ - Nevzat Ayaz Sosyal Bilimler Lisesi

Haberler

May

İlimiz Nevzat Ayaz Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri, 2024 Kore Büyükelçiliği Go (Baduk) Turnuva finalinde Türkiye 3. ve 4. oldu

        25 Mayıs 2024 tarihinde düzenlenen 4. Kore Büyükelçiliği Gençler Şampiyonasında Nevzat Ayaz Sosyal Bilimler Lisesinden iki öğrenci Go (Baduk) Turnuvasına katılım sağladılar. Katıldıkları müsabakalarda bir üst tura çıkmayı başararak Türkiye 3. ve 4. Sü derecelerini elde eden öğrencilerimiz Ankara Kore Kültür Merkezi'nde düzenlenen final yarışmalarında da büyük başarı göstermiş oldular.

          Nevzat Ayaz Sosyal Bilimler Lisesi Matematik Öğretmeni Burhan Kütük nezaretinde yarışmaya katılım sağlayan öğrencilerden Harun Karayel Türkiye üçüncüsü, Mert Türkekul Türkiye dördüncüsü derecelerini elde ettiler. 2024 Kore Büyük Elçiliği Go (Baduk)Turnuvası Finali'nde deneyim ve tecrübe kazanan öğrencilerimiz aynı zamanda Kore Kültür Merkezi'nde Kore kültürünü yakından tanıma imkanı buldular.

            Go (Baduk) Nedir?

         Go diğer adı ile Baduk oyunu tahta üzerinde oynanan, iki kişilik çok eski bir strateji oyunudur. Çin kökenli bir oyun olmakla birlikte bütük Doğu Asya'da popülerliğini sürdürmektedir. Oyunda siyah ve beyaz renklerdeki küçük ve yuvarlak taşlar kullanılmaktadır.

May

Okulumuz tarafından 2023 yılında gerçekleştirilen “İlk Türk İslam Eserlerinden Günümüz Gençlerinin Sorunlarına Çözümler” başlıklı çalıştayın faaliyet önerileri kapsamında “Türk Bilgeleri Şenliği” düzenlendi.

21 Mayıs 2024 tarihinde okul bahçesinde gerçekleştirilen etkinliğin açılış törenine İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Muammer Öztürk, okul yönetici, öğretmen ve öğrencilerimiz katılım sağladı.

Okulumuz Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleri Dudu Neşe Kavukcu ve Fatih Uysal öncülüğünde organize edilen şenlikte 8-18 yüzyılları arasında yaşamış 18 Türk bilgesine yer verildi. Temsili kıyafetler ve görseller eşliğinde bilgelerin sözleriyle şenlik, kadim tarihimizin mirasına dikkatleri çektiler. Emek veren Öğretmen ve öğrencilerimizi tebrik ediyoruz.

May

Cumhuriyet’in 100. yılı kutlamaları çerçevesinde, okulumuz felsefe öğretmenleri Murat Çakmak ve Beren Vardarlı “Cumhuriyet’in 100. Yılında Cumhuriyet Felsefecileri” konulu bir felsefe sokağı hazırladılar. Bu kapsamda okulumuza Karatekin Üniversitesi Felsefe Bölüm Başkanı Prof. Dr. İlhan Yıldız davet edilerek Cumhuriyet Dönemi’ne katkı sağlayan felsefeciler hakkında konferans düzenlendi.

 

Etkinlik, Cumhuriyet Dönemi’nde felsefi düşüncenin gelişimi ve bu dönemin önde gelen felsefecilerinin katkılarını ele aldı. Prof. Dr. Yıldız, döneme katkı sağlayan Teoman Duralı hocamız hakkında bilgilendirme yaptı. Yıldız, konuşmasında Cumhuriyet’in felsefi temellerinin, modern Türkiye’nin şekillenmesindeki rolüne vurgu yaptı.

 

11.sınıf öğrencilerimiz felsefecilerin günümüzdeki öneminin ve mirasının anlatıldığı bu konferansa büyük ilgi gösterdi.

May

Türk Kızılayı Çankırı şubemizin destekleri ile okulumuzda kan bağışı etkinliğimizi gerçekleştirdik. Katılım sağlayan destek veren herkese teşekkür ediyor saygılar sunuyoruz.

May

Çankırı İl Jandarma Komutanlığı personelleri olarak İçişleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan protokol kapsamında, Jandarma Sahil Güvenlik Akademisi’ne  (Fakülte ve Jamyo) Personel Temini için 28 öğrenciye *Mesleki Tanıtım Faaliyeti icra edilmiştir.

May

Okul kermesimizi öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, velilerimiz ve misafirlerimizin katılımı ile gerçekleştirdik. Okul Aile Birliği Yönetim Kurulumuza, görev alan öğretmen ve öğrencilerimize, emek veren personelimize, kıymet verip zaman ayıran tüm gönül dostlarımıza, Saygıdeğer misafirlerimize teşekkür ediyor saygılar sunuyoruz.

Nis

Okulumuz pansiyonunda kalan öğrencilerimizin farklı bölgelere ait yemek kültürünü öğrenmeleri, yeni lezzetler tatmaları, yöresel müzikler eşliğinde hoş vakit geçirmeleri amacıyla yola çıktığımız "Yurdumun Lezzetleri Yurdumun Mutfağında" projesi öğrencilerimizi Mart ayında Marmara Bölgesi ile buluşturduk.

 

#sosyalbilimlerdeolmakayrıcalıktır

Nis

SBL KTT uygulamamızı ara sınıflar özelinde tamamladık.

Başarı her zaman sizlerle olsun SBL GENÇLİK

#sosyalbilimlerdeolmakayrıcalıktır

Nis

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Protokolümüz ile Oku Yorum Yazı Yorum projemiz etkinlikleri kapsamında Üniversite personeli Sayın Muhammet Tan hocamız eşliğinde yazarlık atölyesi çalışmasına katıldık. Kıymetli hocamıza ve ASBÜ ye desteklerinden dolayı teşekkür ediyor saygılar sunuyoruz.

Nis

Okulumuz öğrencileri "Atatürk'e Vefa Valizi" projesi kapsamında 18 Mart günü Ankara Ticaret Odasında yapılan açılışa katıldılar. 11.sınıf öğrencilerimizden oluşan 14 kişilik grup kendi yaptıkları tablonun da yer aldığı sergide Millî Eğitim Bakanımız Yusuf Tekin, Ato Başkanı Gürsel Baran'ın konuşmalarının ardından Anıtkabir Komutanı Albay Kasım Teke'nin Atatürk ve Çocuk konulu konferansını ilgiyle dinleyip etkinliklere katılım sağladılar.

Mrt

Çanakkale; Hakk’ın batılı yerle bir ettiği, ölümü bile öldüren şühedanın mührüdür

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 109. yıl dönümünde; bu toprakları kanlarıyla bizlere vatan kılan Kahraman Ecdadımızı ve Şehitlerimizi rahmetle, minnetle yâd ediyoruz.

Emeği geçen öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ederiz.

Mrt

NASBL Osmanlıca Bültenimiz özel sayısı yayımlandı.

Koordinatör Öğretmenimiz Hüseyin Ekiz ve kıymetli öğrencilerimizi kutluyoruz.

Nevzat Ayaz SBL Osmanlı Türkçesi Dergisi özel sayısına ulaşmak için tıklayınız...

 

 

Mrt

Dünya Pİ günü etkinlikleri kapsamında okulumuz öğrencileri ve Matematik Öğretmenimiz Burhan Kütük Karatekin Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi daveti üzerine GO oyunu eğitimi ve bilgilendirme seminerine katılmıştır. Üniversite öğrencilerinin yoğun ilgisi ve katılımı ile gerçekleşen etkinlikte öğrencilerimiz ve üniversite öğrencileri için çok verimli bir çalışma olmuştur.

Mrt

YKS Sürecinde Veli Olmak konulu 11.sınıf veli buluşmamızı saygıdeğer velilerimizle gerçekleştik. Okul Müdürümüz, Psikolojik Danışmanımız ve Okul Hemşiremizin velilerimizi YKS sürecindeki okul planlamamız, sınava hazırlığın psikolojik faktörleri ve sağlık konusunda bilgilendirmelerde bulunup karışıklı görüş alışverişiyle gençlerimiz adına toplantımızı gerçekleştirdik.

Mrt

Ilgaz Fatih Sultan Mehmet Ortaokulunun Sosyal Bilimlerde olmanın ayrıcağını yaşamaya aday öğrencilerini Psikolojik Danışmanımız Ahmet Altıparmak ve Bilişim Öğretmenimiz Sinan Dönmez eşliğinde okulumuzda ağırlayıp bilgilendirmelerde bulunduk.  Öğretmenlerimize ve öğrencilerimize ziyaretlerinden dolayı teşekkür ediyor saygılar sunuyoruz.